הרצאות בנושא פפואה

יחסים בין טבע לתרבות

יום של חוויה וגיבוש, מאז ומעולם השתמש האדם בטבע הסובב אותו לצרכיו, מזון ומחסה, יהיו דוגמה מאוד בסיסית לכך , אך הטבע מעורב בדרכים עמוקות יותר בתרבות האדם, הטבע מעצב מציאות חברתית. החברה האורבנית המודרנית התקבצה והתרחקה מהטבע במובן הקלאסי של המילה, אך, הקשר קיים בצורה זו או אחרת, לדוגמה דימוי הניתן לאדם שאוכל בצורה לא אסטטית, אוכל כחזיר, או אדם עקשן כפרד , ערום כנחש, כל אלו ואחרים נמצאים בשימוש למרות שרוב המשתמשים לא מכירים חיות אלו , לעיתים אפילו לא צפו בהן מעולם.

בין היתר במפגשנו נבקר בפפואה ניו גיני , מדינה השוכנת מצפון לאוסטרליה, על האי השני בגודלו בעולם שוכנים כ- 800 שבטים שונים הדוברים כמספר הזה שפות שונות, דבר המהווה כ- 20% מהשפות בעולם (!), המגוון התרבותי העצום והעובדה שרבים מהשבטים החלו לפגוש באדם המערבי הראשון לפני כ- 70 שנים יוצרת אפשרות נדירה לחברה שיחסיה עם הטבע הסובב הדוקים ביותר ושאינם נשענים על טכנולוגיה מפותחת, ללא גלגל וללא שימוש במתכות התפתחה מסורת של עיבוד אדמה הנפרסת על פני כ- 7,000 שנים.

הקרבה לטבע משפיעה על נושאים פונקציונליים ,אך לא רק, מודלים מהחי משפיעים על מבנה המשפחה, על סמלי סטטוס, על ריטואלים דתיים, טכסי בגרות , מעמד האישה ועוד. במפגשנו נתמקד במודל של מנהל/ת וסדר פנים ארגוני. בעזרת שקופיות נציץ לחלק מהנרטיבים המרכיבים תרבות זו, הרצאה חויתית זו תכלול רשמים ממסע בארץ זו.

סגור לתגובות.