חזירים ומאגיה שחורה

על חזירים ומאגיה שחורה: השבטים של פפואה גינאה החדשה

קשה לדבר על פפואה גינאה החדשה כעל מדינה אחת. בעוד שבאחד ממאות השבטים קיימים שם נשים מניקות חזירים, בשבט אחר צדים ראשי אדם, ובשלישי נשים וגברים נשואים חיים בבקתות נפרדות, מתוך אמונה כי נשים הן רעות. רז שרבליס מביא את סיפורו הלא יאמן של האי הכי צבעוני באוקיאנוס השקט.

על בקתתו של סטיבן בואז אין שלט, אך הכל יודעים שהוא רופא שאמאן. חלק מידיעותיו נשען על הכרות עם צמחי מרפא, אך היו אלו ידיעותיו בתורת הלחשים שריתקו אותי. בשנת 1988, כשהכרתי את סטיבן לראשונה, התארחתי בבקתתו, וכשנחשפתי לידע שלו רציתי להעמיק היכרותי, ואף לקבל חלק מאותם לחשים. אני זוכר את חיוכו כשנאלץ להסביר לי שאת הלחש בו חשקתי יותר מכל אסור לו להוריש, אלא לבנו בכורו. כשראה שפני נפלו כילד מאוכזב שלא בא על סיפוקו, ריצה אותי, ושחרר למעני את הלחש שבעזרתו מוציאים עצם של דג התקועה בגרון.

פפואה גינאה החדשה

פפואה גינאה החדשה  צילום: רז שרבליס

מדינת 800 השבטים
גודלה של פפואה גינאה החדשה 461 אלף קמ"ר, והיא שוכנת במחצית מהאי גינאה החדשה. גרים כאן שישה מיליון תושבים, ש-75 אחוז מתוכם מתגוררים בכפרים. פרט לחקלאות לצרכים מקומיים, שהיא עיקר הפרנסה, התושבים מגדלים קפה, תה, דקלי שמן, קוקוס, וניל וקקאו. הגדולה בערים היא הבירה  פורט מורסבי, שאוכלוסייתה נאמדת בכ-300 אלף תושבים. העיר השנייה בגודלה, לאי, היא מרכז תעשייתי.

קשה לדבר על פפואה כעל מדינה אחת. מגוון השבטים, האומנות והמנהגים, הטקסים ואפילו המזון שונים מאזור לאזור. אמצעי התנועה הראשוניים שהגבילו את תנועתו של כל שבט לאזור מגוריו בלבד, יצרו נתק גיאוגרפי, תרבותי ואומנותי בין השבטים. יש בכך גם משום הסבר למגוון השפות הגדול שהתפתח באזורי האי השונים.

למרות מיקומו הגיאוגרפי של האי בין אסיה, אוסטרליה והפסיפיק, היה הקשר עם האירופאים מצומצם ביותר, ולא הביא להתיישבות קבע עד לשלב מאוחר יחסית. באזור ההר באי היו ההשפעות מאוחרות עוד הרבה יותר. כאן התרחש המפגש הראשון בין המקומיים לאירופאים רק בשנות השלושים המוקדמות של המאה העשרים. לא מזמן התרחש "מפגש ראשון" נוסף עם שבט שהיה לא מוכר עד אז, שנקרא הגאהאי, שב-1984 נפגש לראשונה עם תרבות מערבית.

בעבר היתה פפואה מחולקת לשניים: באזור הצפוני, גינאה החדשה, שלטו הגרמנים, ובאזור הדרומי, פפואה, שלטו האנגלים. מקור השם פפואה במילה הפורטוגלית "פפואס", שמשמעותה "מקורזל שיער". במלחמת העולם השניה כבשו היפנים חלק גדול מהאי, והשתמשו בו כבסיס יציאה להפצצות על אוסטרליה וכשער כניסה ליבשת בעתיד.


פפואה גינאה החדשה  

פפואה גינאה החדשה  צילום: רז שרבליס

בשלהי המלחמה נעצרו היפנים בקוקודה טרייל בדרכם דרומה לעבר פורט מורסבי. מאז משמשת קוקודה טרייל עבור האוסטרלים מקום עלייה לרגל. דחיקתם של היפנים מהאוקיינוס השקט  שחררה אומנם את פפואה מהיפנים, אך השאירה את האוסטרלים בשלטון עד שנת 1975, כשקיבלה המדינה עצמאות.

השפות הרשמיות במדינה הן אנגלית ופיג'אנית, ובנוסף להן יש כאן כ-800 שפות שונות בשבטים השונים. השפות שונות כל כך זו מזו, שהן באות ממשפחות שונות לגמרי, ומהוות 20 אחוזים מכלל השפות בעולם.

ההרכב האנושי המגוון והחשיפה המאוחרת לחברה המערבית מעניקים לפפואה ניו גיני את צביונה המיוחד. בבקתה שהתגוררתי בה בכפר וורופ חי סב זקן, שסיפר לי על הפגישה הראשונה שלו ושל אנשי הכפר עם האדם הלבן, שאז נתפס בעיניהם כרוח של מת. באותה בקתה התגורר גם נכדו של הזקן, שבזכות המרחק הקצר לעיר המחוז התחנך בבית הספר ולמד בעזרת מחשב. שלושת הדורות השונים כל כך חיו בהרמוניה ואכלו מאותו סיר מזון.

סגור לתגובות.